Vremenik 2016./17.

Obrazovanje u Italiji

ŠKOLA U ITALIJI I U VALLE D'AOSTI

PRIMARNA (OSNOVNA) ŠKOLA

U primarnu školu se moraju upisati dječaci i djevojčice koji navršavaju 6 godina do 31. kolovoza godine upisa. Mogu se upisati i dječaci i
djevojčice koje navršavaju 6 godina do 30. travnja slijedeće godine. Škola traje 5 godina i podjeljena je po razredima. Obično, svaki razred
ima 3 ili 4 učitelja koji predaju različite predmete.
Važno je znati da:
- škola je besplatna. Knjige nabavlja škola;
- obitelji moraju osigurati djeci školsku opremu (kecelja, školska torba, dnevnik, olovke, bilježnice, bojice i ostali potrebni
materijal), na osnovu uputstva od škole ili učitelja;
- škola je otvorena 5 dana u tjednu;
- osigurana je školska kuhinja uz ekonomski doprinos obitelji;
- dječaci i djevojčice sa hendikapom su uključeni u školu sa učiteljem za dodatnu pomoć;
- prilikom upisa, roditelji odlučuju o tome da li će njihovo dijete pohađati satove katoličkog vjeronauka ili alternativne aktivnosti

SEKUNDARNA ŠKOLA PRVOG STUPNJA

(zvana i niža srednja škola)
Sekundarna škola prvog stupnja  počinje sa 11 godina starosti i traje 3 godine. Podijeljena je po razredima. Obično, svaki razred ima 8 ili
9 profesora koji predaju različite predmete. Prelaz iz primarne u sekundarnu školu podrazumjeva pozitivni uspjeh na kraju pete godine.
Po završetku sekundarne škole prvog stupnja polaže se državni ispit.
Važno je znati da:
- škola je besplatna;
- škola posuđuje knjige studentima i studenticama sa obavezom vraćanja po završetku školske godine;
- obitelji moraju nabaviti svojem djetetu školski materijal na osnovu uputstava nastavnika;
- škola je otvorena šest dana u sedmici, ujutro i nekoliko dana sa nastavom popodne (produženo vrijeme)

SEKUNDARNA ŠKOLA DRUGOG STUPNJA (zvana i viša srednja škola)

Studenti i studentice, po navršetku 14 godina starosti, koje posjeduju diplomu niže srednje škole ili drugu priznatu titulu, mogu birati
između:
1. upis u jednu od viših srednjih škola;
2. upis na formativne tečajeve za preosposobljavanje i profesionalno obrazovanje;
U prvom slučaju, opcije na teritoriji Valle d'Aoste su slijedeće:
- gimnazije (klasična, znanstvena, znanstveno-tehnološka, jezična);
- tehničke škole (industrijska, za računovođe ili za geometra);
- profesionalne škole (smjerovi: električni ili elektronski, mehaničko-termički, drvni, turistički,
ugostiteljski, poljoprivredni).
Većina ovih škola su javne, druge su ravnopravne.
Više srednje škole se nalaze na cijeloj teritoriji regije Valle d'Aoste (Aosta, Courmayeur, Chatillon, Saint-Vincent, Verrès, Pont-Saint-
Martin).
U profesionalnim školama je predviđen ispit za kvalifikaciju na kraju treće godine. Poslije te diplome može se početi raditi ili nastaviti
školu druge dvije godine i postići završnu diplomu. Sa diplomom sekundarne škole drugog stupnja studenti mogu pristupiti svakom fakultetu.

Obrazovanje u Danskoj

ŠKOLA, UČENJE I OBRAZOVANJE U DANSKOJ

Od naše dopisnice Tine iz Danske  donosimo vam zanimljivosti  kako se školuje i uči u toj zemlji.

Osnovna škola

Sva djeca imaju pravo na besplatno školovanje u danskim osnovnim školama pod istim uvjetima. To obuhvaća ponudu jednogodišnjeg predškolskog razreda i 9 godina osnovne škole – kao i eventualnog 10. razreda (ako učenik smatra da još nije spreman za srednju školu kako bi utvrdio gradivo).

Predškolski razred

Školska obaveza važi od 1. do 9. razreda. Ali daleko najveći broj djece počinje sa predškolskim razredom već sa 5 ili 6 godina.

Djeca se prate u istom razredu

Danska osnovna škola je cjelovita osnovna škola. To znači da se djeca ne dijele usput. Oni ostaju zajedno iz godine u godinu, idu u isti razred tijekom cijelog školovanja.

Nema ocjenjivanja prije 8. razreda

Tokom prvih godina osnovne škole roditelji se obavještavaju o uspjehu djece na primanjima roditelja. Ocjene  i ispite djeca susreću tek u osmom razredu i ovako su poredane: 12-najbolja, 10, 7, 4, 02, 00- to je kao naša 1. i -03 - također nije prolazna npr. ako učenik uopće ne dođe na ispit. Na kraju 9. razreda učenici izlaze na pojedine pismene ispite najviše 3 predmeta (obično matematika, danski i biologija) i usmene isto do 3 predmeta i tu ovisi koji predmet će izvući Ministarstvo za školstvo.

Praksa

U toku 9.razredu postoji praksa od jednog tjedna gdje učenik sam odabere gdje želi raditi praksu i sam je traži uz pomoć školskog savjetnika. To je dobro da se učenici poslije  lakše
odluče za zanimanje, tj. koju srednju školu bi željeli upisati.

Produžna škola- učenici stanuju u školi

Roditelji mogu poslati svoje dijete u produžnu školu u 8., 9. i 10. razredu i to na jednu ili dvije godine. Produžne škole su jedna vrsta koledža gdje đaci stanuju. Oni na smjenu sudjeluju u svakodnevnim poslovima kao što su spremanje hrane i čišćenje.

Ove škole mladi najčešće biraju zbog želje da probaju nešto što je drugačije od osnovne škole – ili što imaju potrebu/želju da jedno izvjesno vrijeme ne budu kod kuće.

Oba spola imaju iste predmete

U osnovnoj školi dječaci i djevojčice imaju iste predmete. To važi za predmete danski, engleski, priroda i društvo i matematika. Isto tako i za kreativne predmete. Oba spola uče šivati, spravljati hranu i upotrebljavati alat.

Ako je djetetu teško pratiti nastavu

Ako vaše dijete ima velikih problema sa nastavom može dobiti ekstra ili specijalnu nastavu. To važi npr. ako dijete pati od disleksije.